Howtd (How to do)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Howtd (How to do)

New systems generate new problems !

We are happy to announce that the forum is available in English ! |HOWtd| We have a facebook page https://www.facebook.com/pcdoctorhowtodo like and share Smile |HOWtd| We are looking for Staff,more details in Forum Administration|HOWtd|Any problems contact staff_96@ymail.com |HOWtd|
Log in

I forgot my password



Translate

You are not connected. Please login or register

Defragmentarea unui PC

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Defragmentarea unui PC Empty Defragmentarea unui PC Mon Jul 30, 2012 11:30 am

Toddo


Admin

Defragmentarea este un proces prin care se poate mari viteza de reactie a unui PC. Totodata defragmentarea ajuta PC-ul sa sorteze fisierele deja scrise si organizeaza directoarele si fisierele unui PC in functie de cum este acesta folosit.

Înainte de a face o defragmentare fi atent la anumite detalii:

1. PC-ul trebuie conectat la o sursa constanta de curent. Întreruperea brusca a curentului in timpul procesului de defragmentare poate sa dauneze sistemului de operare sau hard-disk-ului (Daca stiti ca aveti probleme cu curentul va recomand sa va cumparati un UPS, eu am din prima zi de cand mi-am cumparat PC-ul si chiar este foarte bine sa ai unul).

2. Asigura-te ca hard-disk-ul este într-o stare buna de functionare.

3. Inainte de a incepe defragmentarea închideti toate programele pe care le aveti deschise, este recomandata chiar si inchiderea antivirusului. Aceasta procedura va micsora considerabil timpul de defragmentare a HDD-ului, PC-ul consumand mai putine resurse, va alimenta doar un proces si nu mai multe.

4. Daca consideri ca aceasta defragmentare nu este indeajuns, pe internet gasesti software-uri speciale pentru acest proces
(Ex: Auslogics Disk Defrag, IObit SmartDefrag etc.).

Ce trebuie sa faci pentru a incepe procesul de defragmentare:

1. Click pe butonul "Start".
2. Accessories -> System Tools -> Disk Defragmentation.
3. Dati click pe "Analyze(Analiza)". Aceasta va analiza partitia aleasa de tine (ex: partitia "D:\") si iti va spune daca sistemul tau are sau nu nevoie de defragmentare.
4. Dati click pe "Defrag(Defragmentare)" si lasa aplicatia sa se desfasoare. Aceasta operatiune poate tine de la 30 de minute pana la cateva ore, totul depinzand de marimea HDD-ului tau, volumul de informatie stocata, viteza procesorului si capacitatea memoriei.
5. Atunci cand defragmentarea a luat sfarsit, inchideti programul si dati un restart PC-ului.

http://howtd.wikiforum.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum