Howtd (How to do)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Howtd (How to do)

New systems generate new problems !

We are happy to announce that the forum is available in English ! |HOWtd| We have a facebook page https://www.facebook.com/pcdoctorhowtodo like and share Smile |HOWtd| We are looking for Staff,more details in Forum Administration|HOWtd|Any problems contact staff_96@ymail.com |HOWtd|
Log in

I forgot my password



Translate

You are not connected. Please login or register

Virusii informaticii si cum ne putem proteja de ei

Go down  Message [Page 1 of 1]

Cybertrust


Admin

Ce sunt virusii informatici ?
Virusii informatici sunt programele create cu scopul de a distruge sau a fura diverse date aflate pe un computer.
Virușii se clasifica în:
>Viruși hardware: sunt cei care afectează discul dur, discul flexibil și memoria.
>Viruși software: afectează fișierele si programele aflate in memorie sau pe disc, inclusiv sistemul de operare sau componente ale acestuia.
Câteva dintre efectele pe care le generează virușii software:
>distrugerea unor fișiere;
>modificarea dimensiunii fișierelor;
>ștergerea totală a informaților de pe disc, inclusiv formatarea acestuia;
>distrugerea tabelei de alocare a fișierelor, care duce la imposibilitatea citirii informației de pe disc;
>diverse efecte grafice/sonore, inofensive sau și dăunătoare;
>încetinirea vitezei de lucru (utilă) a calculatorului, până la blocarea acestuia;
>înmulțirea fișierelor până la umplerea memoriei;
>ascunderea fișierelor si blocarea anumitor spații.

Cum ne protejam impotriva virusilor informatici ?
1.Instalarea unui AntiVirus .
Momentan pe piata exista zeci poate chiar sute de antivirusi care ofera protectie utilizatorilor de PC.Atunci cand cautam un antivirus trebuie sa ne orientam dupa 3 elemente :
a) Performanta sau resursele necesare functionarii
b) Baza de date cu virusi sau cat de multi virusi poate sa detecteze antivirusul respectiv.
c) Pretul.
Urmand cele 3 elemente de orientare am facut un top3 cu antivirusii pe care ii consider eu cei mai buni in acest moment :
1*Avira (free)
2*Kaspersky (not-free)
3*Avast sau AVG (ambele fiind free)

2. Update Software.
Instalarea unui antivirus nu este suficenta pentru asigurarea securitatii pc-ului.Aceasta securitate poate fi imbunatatita si prin update-urile care trebuiesc facute windows-ului,browserului si antivirusului.

3.Aveti Grija ce instalati.
Majoritatea virusilor sunt atasati in diverse programe.Sfatul meu este sa downloadati programe,jocuri doar de pe site-urile care au o credibilitate buna.Eu va recomand sa evitati sa downloadati programe,crack-uri sau alte chestii care deobicei contin si un .exe de pe ODC si Filelist pentru ca din experienta va spun locurile acestea sunt preferate pentru spread-ul virusilor de catre hackeri.
Atentie deosebita ar trebui sa acordati si programelor cu alte extensii decat .exe,aici ma refer la extensiile : .bat,.jpg.exe,.sfx,.scr .Atunci cand aveti dubii privind un fisier ,iar antivirusul va spune ca respectivul fisier e clean puteti sa-l scanati si pe .virustotal.com/ro/ ca sa fiti 100% siguri privind acel fisier.


Ca o concluzie eu va sugerez sa aveti mare grija cu acesti virusi deoarece am vazut multe persoane care au ramas fara conturi de paypal,moneybookers,bwin,yahoo,etc.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum